St Gregory's Governing Body

  • The Governing Body of St Gregory’s is similar to a board of directors. We have a responsibility to ensure the school is managed effectively and we make decisions on how the school is run. We have several key statutory duties and responsibilities and consider that our most important task is to maintain the catholic ethos of the school.
    We meet as a full Governing Body once a term. Most of our work is conducted in our sub committees that meet several times each school year. The committees are responsible for employing staff, overseeing and helping to manage the school budget, admissions policy, overseeing the school curriculum, overseeing the safety of pupils and staff and monitoring school results.
    Anybody can apply to be a Governor and we believe that each individual brings their own talents to the role which adds to the strength of our team. There are various training courses held for Governors which help us to learn new skills and ensure we are continuously developing ourselves.
    Should you wish to be considered as a Governor, please do not hesitate to contact our Governing Body for more information. It is a positive experience and helps you participate fully in the life of the school and community.

    Appointment Information                                                     Register of Interest

    Name

    Date Appointed

    Term of Office

    Date Ceased

    Appointing/Elective Body

    Relevant Business/Pecuniary

    Other Educational Establishments Governed

    Material Relationships (with staff or Governors)

     

    Mr Sean Greenhalgh

    Chair of Governors

    01/09/2012

    4 Years

    31/08/2016

    Salford Diocese

     

     

    Spouse (Mrs Anne Greenhalgh) school Admin

    (sister-in-law)

    Mrs Sandra Whitmore School Admin

    MGR John Dale

    Vice Chair

    16/02/2012

    January 2017

    No longer

    Parish Priest

    Salford Diocese

     

    Vice Chair

    Our Lady Lourdes RCPS

     

    Mrs Kelly Watson

    Staff Head teacher

    05/09/2016

    Until further notice

     

    Salford Diocese

     

     

     

    Susan Archer

    Staff Governor

    18/10/2013

    3 Years

    20/05/2016

    Salford Diocese

     

     

     

    Mr Robert Dolan

    Staff Governor

    01/06/2016

    4 Years

     

    Staff

     

     

     

    Stephen Ryan

    Parent Governor

    21/10/2015

    4 Years

     

    Parents

     

     

     

    Mrs Julie Hennessy

    Foundation Governor

    21/10/2015

    4 Years

    31/08/2016

    Salford Diocese

     

     

     

    Miss Hannah Gorman

    Teaching Governor

    04/10/2012

    4 Years

    31/08/2015

     

     

     

     

    Mrs Anne Bates

    Chair of Governors

    01/09/2016

    4 Years

     

    Salford Diocese

     

     

     

    Mrs Patricia Kelly

    Foundation Governor

    04/10/2012

    4 Years

    03/10/16

    Salford Diocese

     

     

    (Sister)

    Mrs Ann Butterworth

    Lunch Time Supervisor

    Mr Paul Hindle

    Chair of resources

    committee

    05/04/2016

    4 Years

     

    Local Authority

    Manchester City Council

    Local Authority Employee

     

     

    Mrs Cath Stones

    Chair of

    School Effectiveness

    19/05/2014

    4 Years

     

    Salford Diocese

     

     

     

    Mr Ian Hall

    Parent Governor

    21/10/2015

    4 Years

     

    Parents

    Manchester College

    Further Education

    Employee

     

     

    Mrs Maureen Mullin

    Foundation Governor

     

    April 2017

    Resigned 

     20/6/17

    Salford Diocese

     

     

     

    Miss Michelle Coughlin

    Foundation Governor

     

    April 2017

    4 Years

     

    Salford Diocese

     

     

     

    Miss Shelagh McKeever

    Foundation Diocesan

     

    05/09/2016

    4 Years

     

    Salford Diocese

     

     

     

     

    Attendance